بازی و متاورسدانشنامه ارز دیجیتال

آشنایی کامل با عرضه اولیه بازی یا Initial Game Offering (IGO)

با ظهور GameFi، عرضه اولیه بازی یا Initial Game Offering (IGO) در بین سرمایه گذاران رمزارز محبوبیت پیدا می کند. IGO به شما این امکان را می دهد تا NFT ها یا توکن های یک بازی بلاک چین را در مراحل اولیه توسعه آن پیش خرید کنید.

عرضه اولیه بازی

IGOها معمولاً از طریق پلتفرم های لانچ پد سازماندهی می شوند. معمولاً، سرمایه‌گذاری از طریق لانچ‌پدها به شرکت‌کنندگان نیاز دارد که توکن اصلی پلتفرم را برای مدت زمان مشخصی قفل کنند. بسته به پروژه، شرکت‌کنندگان می‌توانند به توکن‌ها یا NFT‌های بازی دسترسی اولیه داشته باشند. در برخی موارد، توکن ها و NFT های به دست آمده از IGO ها را می توان خارج از اکوسیستم بازی در صرافی های غیرمتمرکز و بازارهای NFT معامله کرد.

یک IGO چگونه کار می کند؟

عرضه اولیه بازی (IGO) روشی برای پروژه های بازی بلاک چین برای افزایش سرمایه است. این شبیه به یک عرضه اولیه سکه (ICO) است، اما جدا از توکن‌های ارزهای دیجیتال، شرکت‌کنندگان IGO می‌توانند در عین حال که از توسعه اولیه بازی پشتیبانی می‌کنند، به دارایی‌های درون بازی دسترسی اولیه داشته باشند. دارایی های ارائه شده توسط IGO اغلب شامل جعبه های اسرارآمیز، شخصیت ها، پوسته ها، لوازم جانبی، سلاح ها و موارد دیگر است. در بیشتر موارد، اینها NFTهایی هستند که برای دسترسی یا اجرای بازی مورد نیاز هستند.

در حال حاضر، تعدادی لانچ پد IGO از جمله: Binance NFT ،BSCPad ،TrustSwap و EnjinStarter در بازار وجود دارد. لانچ‌پدهای مختلف تنظیمات متفاوتی برای یک IGO دارند، اما معمولاً سرمایه‌گذاران را ملزم می‌کند که توکن اصلی پلتفرم لانچ‌پد را برای مشارکت خریداری کنند.
پس از به دست آوردن توکن های مورد نیاز، شرکت کنندگان باید آنها را برای مدت معینی در یک استخر استخراج قفل کنند. بسته به الگوریتم تخصیص، آنها سپس توکن یا NFT های پروژه را بر اساس میزان توکن های قفل شده دریافت خواهند کرد.

عرضه اولیه بازی

تفاوت بین IGO ،ICO ،IEO و IDO

در دنیای رمزنگاری روش‌های مختلفی برای جذب سرمایه وجود دارد. برخی از محبوب‌ترین آنها عبارتند از: عرضه اولیه سکه (ICO)، عرضه‌ اولیه‌ی صرافی (IEO) و عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز  DEX (IDO). همه آنها روشهای مشابهی برای تامین مالی جمعی هستند، اما تفاوت های خاصی در نحوه عملکرد آنها وجود دارد.

عرضه اولیه سکه (ICO)

عرضه اولیه سکه (ICO) اولین رویکرد جمع آوری کمک مالی در کریپتو بود. این به تیم های پروژه مبتنی بر بلاک چین اجازه می دهد تا از طریق استفاده از ارزهای رمزنگاری شده، سرمایه جمع آوری کنند. روش ICO در سال 2014 توسط اتریوم مورد استفاده قرار گرفت و تا اوایل سال 2018 یک وسیله بسیار محبوب برای تأمین مالی جمعی بود. رویدادهای ICO می‌توانند راه مؤثری برای دریافت حمایت مالی پروژه‌ها در مراحل اولیه توسعه ارائه دهند.

عرضه‌ اولیه‌ی صرافی (IEO)

تفاوت اصلی بین عرضه‌ اولیه‌ی صرافی (IEO) و سایر پیشنهادات در این است که IEO توسط تیم پروژه به طور مستقیم میزبانی نمی شود، بلکه در داخل یک صرافی ارز دیجیتال میزبانی می شود. مشارکت با صرافی‌های معتبر رمزنگاری می‌تواند برای پروژه و شرکت‌کنندگان IEO مفید باشد. در بیشتر موارد، پروژه‌ها باید قبل از میزبانی در صرافی مورد بازبینی دقیق قرار گیرند.

عرضه اولیه صرافی غیر متمرکز (IDO)

Initial Dex Offering (IDO) یک ICO است که در یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) میزبانی می شود. IDO ها برای رفع کاستی های مدل های ICO و IEO ایجاد شدند. به عنوان مثال، از آنجایی که توکن پروژه در یک DEX راه اندازی می شود، به طور کلی هزینه کمتری برای لیست شدن پروژه ها در مقایسه با IEO دارد. IDOها همچنین نقدینگی توکن فوری را فراهم می کنند، به این معنی که توکن ها می توانند تقریباً بلافاصله پس از اتمام IDO فهرست شوند.
با این حال، از آنجایی که IDOها بر روی DEX ها کار می کنند، آنها همیشه از طریق یک فرآیند دقیق بررسی دقیق انجام نمی شوند. این ممکن است ریسک کلی را افزایش دهد زیرا برخی از پروژه های IDO به طور بالقوه کیفیت پایین تری دارند.

نکاتی برای شرکت در عرضه اولیه بازی

مانند هر سرمایه‌گذاری، هیچ تضمینی وجود ندارد که IGOها بازدهی سودآوری داشته باشند. قبل از تعهد به هر IGO، همیشه باید DYOR داشته باشید و ریسک های بالقوه را در نظر بگیرید.
به عنوان مثال، می‌توانید وب‌سایت پروژه بازی یا رسانه‌های اجتماعی را بررسی کنید تا ببینید آیا یک برنامه یا نقشه راه توسعه واضح ارائه می‌دهد یا خیر. همچنین می توانید ببینید که آیا سرمایه گذاران یا شرکای معتبری از پروژه حمایت می کنند یا خیر.

نتیجه گیری

IGO ها روشی نوآورانه برای توسعه دهندگان بازی ارائه می دهند تا پروژه های خود را از طریق استفاده از فناوری بلاک چین تأمین مالی کنند. در حالی که IGO ها می توانند راه خوبی برای سرمایه گذاران برای حمایت از پروژه های بازی در مراحل اولیه باشند، اما ریسک مالی قابل توجهی نیز به همراه دارند. شما همیشه باید قبل از به خطر انداختن سرمایه خود، بررسی های لازم را انجام دهید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا