دانشنامه ارز دیجیتال

آشنایی کامل با الگوریتم اثبات ظرفیت (PoC) در بلاک چین!

اثبات ظرفیت (PoC) یک الگوریتم مکانیزم اجماع مورد استفاده در بلاک چین است که به دستگاه‌های ماینینگ در شبکه اجازه می‌دهد تا از فضای موجود در هارد دیسک برای تصمیم‌گیری درباره حقوق استخراج و اعتبارسنجی تراکنش‌ها استفاده کنند. این برخلاف استفاده از قدرت محاسباتی دستگاه استخراج (مانند الگوریتم اثبات کار) یا سهم ماینر در ارزهای دیجیتال (مانند الگوریتم اثبات سهام) است.

مفهوم اثبات ظرفیت (PoC)

اثبات ظرفیت به عنوان یکی از بسیاری از راه حل های جایگزین برای مشکل مصرف انرژی بالا در سیستم های اثبات کار (PoW) و احتکار ارز دیجیتال در سیستم های اثبات سهام (PoS) ظاهر شد.

اثبات ظرفیت به دستگاه های ماینینگ، که به عنوان گره ها نیز شناخته می شوند، در شبکه بلاک چین این امکان را می دهد تا از فضای خالی روی هارد دیسک خود برای استخراج ارزهای دیجیتال موجود استفاده کنند.

به جای تغییر مکرر اعداد در هدر بلوک و هش کردن مکرر برای مقدار راه حل مانند سیستم PoW، الگوریتم اثبات ظرفیت با ذخیره لیستی از راه حل های ممکن بر روی هارد دیسک دستگاه استخراج حتی قبل از شروع فعالیت ماینینگ کار می کند.

هرچه هارد دیسک بزرگتر باشد، مقادیر راه حل ممکن بیشتری را می توان روی هارد دیسک ذخیره کرد، شانس بیشتری برای یک ماینر برای مطابقت با مقدار هش مورد نیاز از لیست خود دارد و در نتیجه شانس بیشتری برای برنده شدن پاداش استخراج خواهد داشت.

برای ترسیم یک قیاس، اگر جوایز قرعه‌کشی بر اساس تطبیق بیشتر اعداد در بلیط برنده باشد، بازیکنی با فهرست طولانی‌تری از راه‌حل‌های ممکن شانس بیشتری برای برنده شدن خواهد داشت. علاوه بر این، بازیکن مجاز است بارها و بارها از شماره های بلوک بلیط بخت آزمایی استفاده کند.

Burstcoin یک ارز دیجیتال است که از سیستم اثبات ظرفیت استفاده می کند. کوین های دیگری که از آن استفاده می کنند Storj، Chia و SpaceMint هستند.

الگوریتم اثبات ظرفیت (PoC)

چگونگی عملکرد الگوریتم (PoC)

پروتکل اثبات ظرفیت (PoC) شامل یک فرآیند دو مرحله ای است که شامل رسم و استخراج است.

  1. ابتدا هارد دیسک ترسیم می شود: لیستی از تمام مقادیر غیر ممکن از طریق هش مکرر داده ها، از جمله حساب یک ماینر، ایجاد می شود. هر هش از این قبیل شامل 8192 هش است که از 0 تا 8191 شماره گذاری شده اند. همه هش ها به صورت “scoops” جفت می شوند، به این معنی که هش های مجاور با هم ترکیب می شوند تا یک جفت دوتایی را تشکیل دهند. به عنوان مثال، هش 0 و 1 اسکوپ 0 را تشکیل می دهند، هش 2 و 3 هش 1 و غیره را تشکیل می دهند.
  2. مرحله دوم شامل تمرین استخراج واقعی است که در طی آن یک ماینر یک عدد اسکوپ را محاسبه می کند. به عنوان مثال، اگر یک ماینر فعالیت ماینینگ را آغاز کند و یک اسکوپ شماره 38 ایجاد کند، ماینر سپس به اسکوپ شماره 38 از nonce 1 می رود و از داده های آن اسکوپ برای محاسبه مقدار مهلت استفاده می کند.

این فرآیند برای محاسبه مهلت برای هر نونس در هارد دیسک ماینر تکرار می شود. پس از محاسبه تمام مهلت ها، مهلت با حداقل مهلت توسط ماینر انتخاب می شود.

یک ضرب‌الاجل نشان‌دهنده مدت زمانی بر حسب ثانیه است که باید از زمان جعل آخرین بلوک قبل از اینکه ماینر مجاز به جعل بلوک جدید باشد بگذرد. اگر هیچ کس دیگری در این مدت بلوکی را جعل نکرده باشد، ماینر می تواند یک بلوک جعل کند و پاداش بلاک را مطالبه کند.

به عنوان مثال، اگر ماینر X حداقل مهلت 36 ثانیه ای داشته باشد و هیچ ماینر دیگری نتواند بلاک را در 36 ثانیه آینده جعل کند، X شانس جعل بلوک بعدی و دریافت پاداش را تضمین می کند.

مزایا

  • PoC می تواند از هر هارد دیسک معمولی از جمله آنهایی که سیستم های مبتنی بر اندروید دارند استفاده کند.
  • طبق گزارش‌ها، 30 برابر بیشتر از استخراج ارز دیجیتال بیت‌کوین مبتنی بر ASIC کارآمدتر است.
  • نیازی به سخت افزار اختصاصی یا ارتقای مداوم هارد دیسک ها نیست.
  • داده‌های استخراج را می‌توان به راحتی پاک کرد و درایو را می‌توان برای هر هدف ذخیره‌سازی داده دیگری مورد استفاده قرار داد.

معایب

  • توسعه دهندگان زیادی این سیستم را پذیرفته اند.
  • ممکن است بدافزار بر فعالیت های استخراج اثر بگذارد.
  • پذیرش گسترده الگوریتم اثبات ظرفیت PoC می تواند یک “مسابقه تسلیحاتی” برای تولید هارد دیسک های با ظرفیت بالاتر را آغاز کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا