دانشنامه ارز دیجیتال

آشنایی با مفهوم فورک در بلاکچین و بررسی تفاوت های سافت فورک و هارد فورک

ارزهای دیجیتال مانند: بیت کوین و اتریوم توسط نرم افزار غیرمتمرکز و منبع باز به نام بلاک چین تغذیه می شوند. فورک زمانی اتفاق می‌افتد که یک جامعه تغییری در پروتکل بلاک چین یا مجموعه قوانین اساسی ایجاد کند. با همراه باشید تا در ادامه این مقاله با هارد فورک و سافت فورک و … آشنا شوید.

مفهوم فورک

ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم توسط یک نرم افزار غیرمتمرکز به نام بلاک چین قدرت می گیرند که هر کسی می تواند در آن مشارکت داشته باشد. از آنجایی که این نرم افزار از بلوک های داده تشکیل می شود آن را بلاک چین می نامند. برای درک بهتر موضوع یک قطار واقعا طولانی را تصور کنید، که می توان آن را تا اولین تراکنش در شبکه ردیابی کرد و از آنجایی که آنها منبع باز هستند، برای حفظ و توسعه کد زیربنایی خود به جوامع خود متکی هستند.

فورک زمانی اتفاق می‌افتد که یک جامعه تغییری در پروتکل بلاک چین یا مجموعه قوانین اساسی ایجاد کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، زنجیره از هم جدا می‌شود و یک بلاک چین دوم تولید می‌شود که تمام تاریخچه‌اش را با نسخه اصلی به اشتراک می‌گذارد، اما به سمتی جدید می‌رود.

چه چیزی فورک را حائز اهمیت می کند؟

دقیقاً به همان روشی که تغییرات در پروتکل های اینترنتی باعث می شود مرور وب در طول زمان بهتر شود، اکثر ارزهای دیجیتال تیم های توسعه مستقلی دارند که مسئولیت تغییرات و بهبود شبکه را بر عهده دارند. بنابراین گاهی اوقات یک Fork باعث می شود که یک ارز دیجیتال ایمن تر شود یا ویژگی های دیگری به آن اضافه شود. اما برای توسعه دهندگان یک ارز دیجیتال جدید همچنین این امکان وجود دارد که از فورک برای ایجاد کوین ها و اکوسیستم های جدید استفاده کنند.

در ادامه به بررسی 2 نوع مختلف Fork می پردازیم:

1) سافت فورک

یک سافت فورک را به عنوان یک ارتقاء نرم افزاری برای بلاک چین در نظر بگیرید که زمانی که توسط همه کاربران پذیرفته شود، به مجموعه استانداردهای جدید یک رمزارز تبدیل می شود. سافت فورک ها برای آوردن ویژگی ها یا عملکردهای جدید، معمولاً در سطح برنامه نویسی، برای بیت کوین و اتریوم استفاده شده است.

2) هارد فورک

هارد فورک زمانی رخ می دهد که کد آنقدر تغییر می کند که نسخه جدید دیگر با بلوک های قبلی سازگاری ندارد. در این سناریو، بلاک چین به 2 بخش تقسیم می شود: بلاک چین اصلی و نسخه جدید که از مجموعه قوانین جدید پیروی می کند.

این عملیات یک ارز دیجیتال کاملاً جدید ایجاد کرده و منبع بسیاری از کوین های شناخته شده است. ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین کش و بیت کوین گلد از طریق هارد فورک از بلاک چین اصلی بیت کوین خارج شدند.

هارد فورک و سافت فورک

چرا فورک اتفاق می افتد؟

درست مانند همه نرم افزارها که نیاز به ارتقا دارند، بلاک چین ها نیز به دلایل مختلفی به روز می شوند که عبارتند از:

  • افزودن قابلیت
  • مقابله با خطرات امنیتی
  • حل اختلاف نظر در جامعه در مورد جهت گیری ارز دیجیتال

چگونه فورک ها به تغییر چشم انداز کریپتو ادامه می دهند؟

برای درک کامل این موضوع به عنوان یک مثال به بررسی اتریوم می پردازیم:

  • بلاک چین اتریوم برای اجرای «قراردادهای هوشمند» طراحی شده است، که تکه‌هایی از کد هستند که به‌طور خودکار مجموعه‌ای از اقدامات از پیش تعیین‌شده را با رعایت معیارهای خاص اجرا می‌کنند. برنامه های کاربردی قرارداد هوشمند شامل همه چیز می شود، از بازی گرفته تا ابزارهای لجستیکی و برنامه های DeFi.
  • به‌عنوان پلتفرمی که همه این برنامه‌ها را اجرا می‌کند، می‌توانید بلاک چین اتریوم را شبیه به سیستم‌عامل یک رایانه در نظر بگیرید. در این مقایسه، فورک های مختلف اتریوم مانند: اتریوم، اتریوم کلاسیک و اتریوم 2.0، مانند نسخه های جدیدتر یک سیستم عامل هستند که ویژگی ها یا کارایی هایی را اضافه می کنند که نسخه های قبلی ممکن است فاقد آن باشند.
  • یک فورک قدیمی‌تر ممکن است به‌عنوان یک پلتفرم ثابت و به‌خوبی اثبات‌شده ادامه یابد، در حالی که یک فورک جدیدتر ممکن است راه‌های کاملاً جدیدی را برای تعامل آن به توسعه‌دهندگان ارائه دهد. (نسخه‌های قدیمی‌تر و جدیدتر در نهایت می‌توانند ادغام شوند یا به تکامل خود ادامه دهند.)
  • سافت فورک را به‌عنوان «ارتقای نرم‌افزار» در نظر بگیرید (مثل زمانی که تلفن همراهتان از شما می‌خواهد به آخرین سیستم‌عامل به‌روزرسانی کنید) و هارد فورک را به‌عنوان یک سیستم عامل کاملاً جدید (مثل لینوکس و مک او اس یا تکامل‌های یونیکس) در نظر بگیرید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا