دانشنامه ارز دیجیتال

آشنایی با مفهوم فاز انباشت یا accumulation area

فاز انباشت یا accumulation area در نمودار قیمت و حجم با حرکت عمدتاً جانبی قیمت سهام مشخص می شود که توسط سرمایه گذاران یا تحلیلگران تکنیکال به عنوان نشانه ای از خرید یا انباشت تعداد زیادی سهام توسط سرمایه گذاران نهادی بزرگ در طول زمان مشاهده می شود.

این را می توان با فاز توزیع مقایسه کرد، جایی که سرمایه گذاران نهادی شروع به فروش سهام خود می کنند. توانایی تشخیص اینکه آیا سهام در فاز انباشت یا توزیع است برای موفقیت سرمایه گذاری مفید است. هدف خرید در فاز انباشت و فروش در فاز توزیع است.

مفهوم فاز انباشت

accumulation area برای سرمایه گذاران مهم است که هنگام تصمیم گیری برای خرید یا فروش آن را تشخیص دهند. سرمایه گذاران باتجربه به دنبال الگوهایی هستند که نشان می دهد یک سهام در یک نقطه بالا، پایین یا جایی در میان است. هدف این است که تعیین کنیم آیا قیمت سهام دارای حرکت است یا خیر؟ و در کدام جهت؟ ممکن است یک سهام در فاز انباشتگی در شرف شکستن باشد. وقتی قیمت سهام از سطح قیمتی معینی پایین نمی‌آید و برای مدت طولانی در یک محدوده جانبی حرکت می‌کند، این می‌تواند نشانه‌ای برای سرمایه‌گذاران باشد که سهام توسط سرمایه‌گذاران انباشته می‌شود و در نتیجه به زودی به سمت بالا حرکت می‌کند.

فاز انباشت فقط یکی از شکل های نمودار است. نمودار همچنین برای شناسایی آنچه به عنوان فاز توزیع شناخته می شود استفاده می شود، که ممکن است نشان دهد که یک سهام در حال نزدیک شدن به فروش است. سرمایه گذاران به عنوان کلید تجزیه و تحلیل نمودار خود به دنبال واگرایی بین نوسانات قیمت سهام و حجم معاملات هستند.

فاز انباشت یا accumulation area

در دسترس بودن گسترده ابزارهای ترسیم نمودار آنلاین از طریق شرکت‌های تجارت آنلاین به سرمایه‌گذاران بیشتری اجازه می‌دهد تا به تکنیک‌هایی که زمانی محدود به افراد حرفه‌ای می‌شد دسترسی داشته باشند. این ابزارها به سرمایه گذاران این امکان را می دهد که در طول سال ها به گذشته نگاه کنند تا ببینند چه زمانی سهام حرکت کردند و بفهمند که در آن زمان چه اتفاقی می افتد.

تریدرها به دنبال شناسایی محدوده حرکت قیمت و حجم هستند. یک محدوده طولانی نمودار جانبی بدون بالا یا پایین رفتن بزرگ نشان می دهد که سهام در منطقه انباشته است و ممکن است در شرف حرکت به سمت بالا باشد.

شاخص تجمع/توزیع (A/D)

انباشت/توزیع (A/D) یک شاخص تجمعی است که از حجم و قیمت برای ارزیابی اینکه سهام در حال انباشته شدن یا توزیع است، استفاده می کند. معیار انباشت/توزیع به دنبال شناسایی واگرایی بین قیمت سهام و جریان حجم است. این بینشی در مورد اینکه یک روند چقدر قوی است را ارائه می دهد. اگر قیمت در حال افزایش است اما شاخص در حال کاهش است، این نشان می دهد که حجم خرید یا انباشت ممکن است برای حمایت از افزایش قیمت کافی نباشد یا کاهش در راه باشد.

شاخص A/D تجمعی است، به این معنی که مقدار یک دوره از آخرین دوره اضافه یا کم می شود. یک خط A/D افزایشی به تأیید روند افزایشی قیمت کمک می کند، در حالی که یک خط A/D نزولی به تأیید روند نزولی قیمت کمک می کند. اگر قیمت در حال افزایش باشد اما A/D در حال کاهش باشد، نشان دهنده ضعف اساسی و کاهش احتمالی قیمت است و بالعکس.

استفاده از فاز تجمع: مزایا و معایب

درک حرکات نمودار مانند آنهایی که در ناحیه تجمع مشاهده می شود می تواند در زمان های ثبات نسبی به خوبی کار کند. با این حال، سرمایه‌گذاران محتاط می‌دانند که باید به رویدادهای اقتصادی بزرگ‌تری توجه کنند که می‌توانند به سرعت نمودارها را دوباره پیکربندی کنند.

اخیراً، میانگین صنعتی داوجونز (DJIA) در 9 اکتبر 2007 به 14,164.43 رسید، تنها در عرض 18 ماه، نیمی از ارزش خود را از دست داد و در 5 مارس 2009، در 6،594.44 بسته شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا