دانشنامه ارز دیجیتال

آشنایی کامل با مفهوم سختی شبکه (Difficulty) یا سختی استخراج

سختی شبکه یا سختی استخراج به زبان ساده، میزان پیچیدگی مسائلی است که ماینرها باید برای ایجاد بلوک حل کنند، یا به عبارت دیگر (همان قطعه مشکل ساز پازل برای پیدا کردن) است. این میزان سختی می تواند تغییر کند و مستیقما به هش ریت شبکه (تعداد ماینرهایی که کوین مورد نظر را استخراج می کنند) بستگی دارد. اگر ماینرهای زیادی وجود نداشته باشند، سختی کاهش می یابد، اگر ماینرهای زیادی وجود داشته باشند، سختی شروع به افزایش می کند و برای یک ماینر پیدا کردن یک بلوک خاص سخت تر می شود.

سختی استخراج چیست؟

سختی استخراج یک ارز دیجیتال، بعنوان مثال: بیت کوین، نشان می دهد که یافتن هش مناسب برای هر بلوک چقدر دشوار و زمان بر است. برای درک بهتر این مبحث لازم است تا مفاهیم زیر را بیاموزید:

سختی استخراج

 • یک واحد اندازه گیری است که در فرآیند استخراج استفاده می شود.
  • این واحد با ترا هش اندازه گیری می شود.
   • ترا هش (TH)

سختی شبکه

 • نشان می دهد که حل یک معمای پیچیده رمزنگاری چقدر دشوار و زمان بر است.
  • میزان سختی استخراج واحدهای جدید، بسته به تعداد ماینرهای شبکه به مرور زمان افزایش یا کاهش می یابد.
   • افزایش سختی شبکه امری ضروری برای حفظ زمان بلوک هدف است.

همانطور که ارز دیجیتالی مانند بیت کوین محبوب تر می شود، تعداد رایانه های شرکت کننده در شبکه نظیر به نظیر افزایش می یابد. ماینرها برای دریافت جوایز بلوک های محدود با یکدیگر رقابت می کنند. با وجود شرکت کنندگان بیشتر و قدرت محاسباتی بیشتر، به اصطلاح “قدرت هش” کل شبکه افزایش می یابد.

پاداش استخراج به چه عواملی بستگی دارد؟

اگر ماینینگ (Mining) به نظرتان شغلی پر سود است و قصد دارید به یک ماینر تبدیل شوید، باید برای استخراج کوین تلاش کنید و مسلما به امید سود فراوان این کار را انجام می دهید، بنابراین مهم است که بدانید پاداش ماینینگ به دلار آمریکا چقدر است و به چه عواملی بستگی دارد، به عنوان مثال:

 • اگر قیمت کوین در صرافی ارز دیجیتال رشد کرده باشد، ارزش پاداش بلوک به دلار آمریکا افزایش می‌یابد.

بیایید به نمودار زیر نگاهی بیندازیم. در 27 آگوست قیمت کوین Musicoin افزایش یافت، سپس ماینرهایی که کوین هایی مانند Zcash، Ethereum، Monero استخراج می‌کردند و به دنبال سود بیشتری بودند، استخراج خود را به Musicoin تغییر دادند. بنابراین طبیعتاً خود شبکه Musicoin به افزایش سختی خود واکنش نشان داد.

دشواری در هش (معمولا با تراهش – TH) اندازه گیری می شود، این پارامتر در مورد ماینینگ، نشان دهنده واحد کار انجام شده است. هش ریت شبکه یا NetHash (تعداد ماینرهای موجود در شبکه) با هش در ثانیه (TH/s) اندازه گیری می شود.

وقتی سختی شبکه یا سختی استخراج افزایش یابد چه اتفاقی می افتد؟

در 27 آگوست و قبل از افزایش قیمت، سختی شبکه معادل با: 7.5 TH و هش آن: 500 GH/s بود (تقریباً 16000 کارت گرافیک). این افزایش قیمت باعث شد که هش ریت به 1.12 TH/s (1120 GH/s) (حدود 35000 کارت گرافیک) افزایش یابد و درجه سختی به 16728 TH برسد.

در این مورد سود کلی، که استخراج کوین قبل از افزایش قیمت و پس از افزایش قیمت بود، تغییری نکرده است، در مقابل شبکه شروع به استخراج کوین های کمتری با نرخ بالاتر کرد. بسیاری از مردم این نکته مهم را درک نمی کنند که شاید بتوانید چند دلار در این پرش‌ها به دست آورید، اما معمولاً در عرض چند ساعت تسویه می‌شود. همچنین مهم نیست که چه رمزارزی را با همان الگوریتم استخراج خواهید کرد، در هر صورت پاداش ماینر یکسان خواهد بود.

البته، اگر منتظر افزایش یک رمزارز هستید، بهتر است از قبل آن را استخراج کنید. بیایید وانمود کنیم که تنها یک رمزارز وجود دارد به عنوان مثال: اتریوم، با ورود ماینرهای جدید، هش ریت شبکه های اتریوم به طور مداوم در حال افزایش است. اگر نرخ اتریوم کاهش یابد و تعداد ماینرها تغییر نکند (یا بدتر از آن افزایش یابد)، ماینینگ می تواند بی سود شود. این سناریو در صورتی اتفاق می‌افتد که یک شبکه همان سودی که بدست آورد را برای برق خرج می‌کند. اگر این اتفاق بیفتد، سختی شروع به کاهش می کند، در این صورت سود دوباره رشد خواهد کرد و تنها ماینرهایی که برق ارزان دارند موفق می شوند.

وقتی آخرین بیت کوین استخراج شود چه اتفاقی برای سختی استخراج می افتد؟

پس از استخراج تمام 21 میلیون بیت کوین، ماینرها همچنان باید در شبکه بیت کوین مشارکت داشته باشند تا بتوانند آن را فعال نگه دارند. بلوک های جدید همچنان ایجاد خواهند شد، اما پاداش ها تغییر خواهند کرد. به جای دریافت کوین های جدید به عنوان پاداش بلوک، ماینرها سهمی از کارمزد تراکنش های مصرف شده توسط افرادی که تراکنش های درون شبکه را ارسال می کنند، دریافت خواهند کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا