دانشنامه ارز دیجیتال

آشنایی با الگوریتم اثبات فعالیت، proof of activity

الگوریتم اثبات فعالیت (PoA) به عنوان یک الگوریتم اجماع بلاکچین تعریف می‌شود که نه تنها از واقعی بودن تراکنش‌ها اطمینان می‌دهد، بلکه تضمین می‌کند که استخراج‌کنندگان به اجماع برسند. این ترکیبی از PoW و PoS است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی دقیق تر این الگوریتم بپردازیم.

مفهوم اثبات فعالیت

اثبات فعالیت یک مکانیسم اجماع ترکیبی است که ویژگی‌های (pow) Proof of Work و (pos) Proof of Stake را در یک رویکرد جدید برای تولید بلوک‌های جدید ترکیب می‌کند. PoA از دو مکانیسم ذکر شده در بالا استفاده می کند و سعی می کند از نقاط ضعف هر دو روش جلوگیری کند تا الگوریتم کارآمدتری ارائه دهد.
اثبات فعالیت تلاش می‌کند تا بهترین مکانیسم‌های اجماع اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) را برای تولید و اعتبارسنجی بلوک‌های جدید برای یک بلاک چین ترکیب کند. Proof of Activity به دنبال ترکیب بهترین مکانیسم‌های اجماع Proof of Work (PoW) و Proof of Stake (PoS) برای تولید و اعتبارسنجی بلوک‌های جدید برای یک بلاک چین است.

ارزهای دیجیتال و سایر برنامه های کاربردی مبتنی بر بلاک چین تنها در صورتی کار می کنند که بتوان از یکپارچگی و قابل اعتماد بودن شبکه همیشه اطمینان حاصل کرد. بنابراین، تمام اطلاعات جدید اضافه شده به بلاک چین باید توسط شرکت کنندگان بررسی و تایید شود. برای این منظور از مکانیسم های اجماع مختلفی استفاده می شود. به طور گسترده استفاده می شود، به عنوان مثال، اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS). اولی، به ویژه، اغلب به دلیل تقاضاهای غیرضروری بالای آن در مصرف انرژی و قدرت محاسباتی مورد انتقاد قرار می گیرد، اما با این وجود به عنوان یکی از پرکاربردترین مکانیسم ها در نظر گرفته می شود. اثبات فعالیت (PoA) رویکردی است که از مزایای PoW و PoS برای ایجاد یک روش جدید و کارآمدتر برای دستیابی به اجماع استفاده می‌کند.

نحوه عملکرد الگوریتم اثبات فعالیت (Proof of Activity)

اثبات فعالیت تلاش می کند بهترین هر دو مکانیسم اجماع را اجرا کند. این مکانیسم قبل از اینکه یک بلوک کاملاً جدید برای بلاک چین آماده شود، دو مرحله را طی می کند.

  1. فاز اول از رویکردی استفاده می‌کند که قبلاً در Proof of Work شناخته شده بود: استخراج‌کنندگان با قدرت محاسباتی خود با یکدیگر رقابت می‌کنند و سعی می‌کنند اولین کسانی باشند که به سخت‌افزارشان اجازه می‌دهند تا یک کار پیچیده را برای ایجاد یک بلوک جدید برای بلاک چین حل کنند.
  2. هنگامی که آن بلوک ایجاد شد، سیستم به مرحله دوم حرکت می کند: مانند اثبات سهام، شرکت کنندگان به طور تصادفی از شبکه انتخاب می شوند. شانس انتخاب شدن با تعداد کوین هایی که یک شرکت‌کننده در آن شبکه دارد افزایش می‌یابد، درست مانند اثبات سهام معمولی. سپس به افراد ترسیم شده وظیفه بررسی بلوک تولید شده داده می شود. بسته به اجرا، آنها ممکن است فقط برای تأیید اعتبار بلوک، آن را تأیید کنند یا آن را امضا کنند.
  3. هنگامی که تمام اعتباردهنده های انتخاب شده بلوک را امضا یا تأیید کردند، می توان آن را تکمیل کرد. اکنون ممکن است بلوک کامل به بلاک چین متصل شود.
Proof of activity

مزایا و معایب

مزایا

ایمن بودن: بلوک ها تنها در صورتی که تعدادی تأییدکننده، بلوک را معتبر تشخیص دهند، می‌توانند برای همیشه به زنجیره بلوکی اضافه شوند. به عبارت دیگر، معرفی یک بلوک دستکاری شده به سیستم امری سختی و پیچیده است.

معایب

در بخش اول ایجاد اجماع، PoA دقیقاً از رویه‌ای استفاده می‌کند که اثبات کار قبلاً برای آن مورد انتقاد قرار گرفته است، یعنی حل فشرده محاسباتی یک کار. این بدان معنی است که این مکانیسم توافقی همچنین منجر به مصرف انرژی نسبتاً بالا و نیاز به استفاده از سخت افزار قدرتمند می شود.

سوالات متداول

کدام رمزارز از الگوریتم اثبات فعالیت استفاده می کند؟

Decred (DCR) شناخته شده ترین ارز رمزنگاری شده است که از مکانیسم اجماع PoA استفاده می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا