دانشنامه ارز دیجیتال

آشنایی با الگوریتم اثبات سوزاندن (PoB) و بررسی تفاوت آن با اثبات کار و سهام

در حالی که اکثر سیستم‌های بلاک چین از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) یا اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کنند، اثبات سوختگی (PoB) به عنوان یک جایگزین احتمالی برای آن‌ها آزمایش می‌شود. به‌طور کلی، الگوریتم‌های اجماع بلاک چین وظیفه ایمن نگه‌داشتن شبکه و تأیید تراکنش ها را بر عهده دارند. یک بلاک چین اثبات کار، مانند نمونه بیت کوین، سناریویی را ایجاد می کند که در آن استخراج کنندگان برای یافتن راه حل معتبری برای یک مشکل رمزنگاری پیچیده رقابت می کنند. اولین ماینری که راه حلی برای یک بلوک خاص پیدا می کند، اثبات کار خود (هش بلاک) را برای بقیه شبکه پخش می کند. سپس شبکه توزیع شده از گره ها تأیید می کند که آیا آن اثبات معتبر است یا خیر.

در صورت معتبر بودن، ماینر این حق را به دست می آورد که به طور دائم آن بلوک را به بلاک چین اضافه کند و همچنین با بیت کوین های تازه تولید شده پاداش دریافت می کند. وقتی صحبت از بلاک چین های Proof of Stake می شود، الگوریتم اجماع به روشی متفاوت عمل می کند. الگوریتم PoS به جای استفاده از توابع هش، از امضاهای دیجیتالی استفاده می کند که مالکیت کوین ها را اثبات می کند. اعتبار سنجی بلوک های جدید توسط به اصطلاح بلوک جاعل یا مینتر انجام می شود که به صورت قطعی انتخاب می شوند. هر چه یک جاعل کوین های بیشتری در خطر باشد، شانس انتخاب شدن به عنوان اعتبارسنجی بلوک بیشتر است. با این حال، برخلاف سیستم‌های PoW، اکثر سیستم‌های PoS پاداش بلوکی را ارائه نمی‌کنند و تمام چیزی که یک منتخب از اعتبارسنجی یک بلوک به دست می‌آورد، هزینه‌های تراکنش است. اگرچه الگوریتم اثبات سوزاندن شباهت هایی با PoW و PoS دارد، اما راه خاص خود را برای رسیدن به اجماع و اعتبارسنجی بلوک ها دارد.

مفهوم الگوریتم (PoB)

بیش از یک نسخه از PoB وجود دارد، اما مفهوم الگوریتم اثبات سوزاندن که توسط Iain Stewart ایده‌آل شده است، احتمالاً بیش از همه در فضای ارزهای دیجیتال مورد تایید قرار گرفته است. این به عنوان یک جایگزین پایدارتر برای الگوریتم اجماع PoW پیشنهاد شد.

در اصل، Proof of Burn شبیه یک الگوریتم اثبات کار است اما با کاهش نرخ مصرف انرژی. فرآیند اعتبارسنجی بلوک شبکه‌های مبتنی بر PoB نیازی به استفاده از منابع محاسباتی قدرتمند ندارد و به سخت‌افزار استخراج قدرتمند (مانند ASIC) وابسته نیست. در عوض، ارزهای رمزنگاری شده عمداً به عنوان راهی برای “سرمایه گذاری” منابع در بلاک چین سوزانده می شوند، بنابراین ماینرهای نامزد نیازی به سرمایه گذاری منابع فیزیکی ندارند. در سیستم های PoB، ماینرها روی ریگ های استخراج مجازی (یا قدرت استخراج مجازی) سرمایه گذاری می کنند.

به عبارت دیگر، با انجام سوزاندن کوین، کاربران می‌توانند تعهد خود را به شبکه نشان دهند و حق استخراج و اعتبارسنجی تراکنش‌ها را به دست آورند. از آنجایی که فرآیند سوزاندن کوین ها قدرت استخراج مجازی را نشان می دهد، هر چه کاربر کوین های بیشتری را به نفع سیستم بسوزاند، قدرت استخراج بیشتری دارد و بنابراین، شانس بیشتری برای انتخاب به عنوان اعتبارسنجی بلوک بعدی خواهد داشت.

الگوریتم اثبات سوزاندن (PoB)

نحوه کارکرد الگوریتم اثبات سوزاندن

در چند کلمه، فرآیند سوزاندن کوین ها شامل ارسال این کوین ها به یک آدرس عمومی قابل تأیید است که در آن غیرقابل دسترس و بی فایده می شوند. به طور معمول، این آدرس‌ها به‌طور تصادفی بدون داشتن کلید خصوصی مرتبط با آنها تولید می‌شوند. به طور طبیعی، فرآیند سوزاندن کوین ها در دسترس بودن بازار را کاهش می دهد و کمبود اقتصادی ایجاد می کند و باعث افزایش بالقوه ارزش آن می شود. اما بیشتر از آن، کوین سوزی راه دیگری برای سرمایه گذاری در امنیت شبکه است.

یکی از دلایل ایمن بودن بلاک چین های Proof of Work این واقعیت است که ماینرها باید منابع زیادی را سرمایه گذاری کنند تا در نهایت سودآور باشند. این بدان معناست که یک ماینر PoW تمام انگیزه‌های لازم برای عمل صادقانه و کمک به شبکه را خواهد داشت تا از هدر رفتن سرمایه‌های اولیه جلوگیری کند.

این ایده برای الگوریتم‌های اثبات سوختگی مشابه است. اما به جای سرمایه‌گذاری در برق، نیروی کار و توان محاسباتی، بلاک چین‌های PoB قرار است با سرمایه‌گذاری که از طریق سوزاندن کوین انجام می‌شود و هیچ چیز دیگری ایمن شوند.

مشابه بلاک چین‌های PoW، سیستم‌های PoB پاداش‌های بلوکی را برای ماینرها فراهم می‌کنند و انتظار می‌رود که در یک بازه زمانی مشخص، پاداش‌ها سرمایه‌گذاری اولیه کوین سوخته شده را پوشش دهند.

همانطور که قبلا گفته شد، روش های مختلفی برای اجرای الگوریتم اجماع اثبات سوختگی وجود دارد. در حالی که برخی از پروژه ها استخراج PoB خود را از طریق سوزاندن بیت کوین انجام می دهند، برخی دیگر با سوزاندن کوین بومی خود به اجماع دست می یابند.

اثبات سوزاندن در مقابل اثبات سهام

یکی از موارد مشترک PoB و PoS این واقعیت است که اعتبار سنجی بلاک ها برای مشارکت در مکانیسم اجماع باید کوین های خود را سرمایه گذاری کنند. با این حال، بلاک چین‌های PoS به جاعلان نیاز دارند که کوین های خود را به اشتراک بگذارند و معمولاً آنها را قفل می‌کنند. اما اگر تصمیم به ترک شبکه بگیرند، ممکن است آن کوین ها را پس بگیرند و در بازار بفروشند. بنابراین، در چنین سناریویی کمبود دائمی بازار وجود ندارد زیرا کوین ها فقط برای مدت زمان مشخصی از گردش خارج می شوند. از سوی دیگر، اعتبارسنجی‌های بلاک PoB باید کوین های خود را برای همیشه از بین ببرند و یک کمبود اقتصادی دائمی ایجاد کنند.

مزایا و معایب

مزایا و معایب ذکر شده در اینجا بر اساس استدلال های کلی طرفداران الگوریتم اثبات سوزاندن است و نباید حقایق اثبات شده تلقی شوند. در مورد این استدلال ها اختلاف نظرهایی وجود دارد که برای تأیید معتبر یا نامعتبر بودن نیاز به آزمایش بیشتری دارد.

مزایا

  • پایدارتر مصرف برق کاهش یافته است.
  • بدون نیاز به سخت افزار ماینینگ کوین سوزی ریگ های استخراج مجازی هستند.
  • سوختن کوین باعث کاهش عرضه در گردش می شود (کمیابی بازار).
  • تعهد بلندمدت ماینرها را تشویق می کند.
  • توزیع/ استخراج کوین کمتر متمرکز است.

معایب

  • برخی می گویند که PoB واقعاً سازگار با محیط زیست نیست زیرا بیت کوین های سوزانده شده از طریق استخراج PoW تولید می شوند که به منابع زیادی نیاز دارد.
  • ثابت نشده است که در مقیاس های بزرگتر کار می کند. برای تایید کارایی و امنیت آن به آزمایش بیشتری نیاز است.
  • راستی‌آزمایی کار انجام شده توسط ماینرها به تأخیر می‌افتد. به سرعت بلاک چین های Proof of Work نیست.
  • فرآیند سوزاندن کوین همیشه شفاف نیست و توسط کاربر عادی به راحتی قابل تایید نمی باشد.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Drag To Verify

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا